Aktualności
Jak wybrać formę opodatkowania dla nowej firmy?
Odprowadzanie podatków to jeden z największych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Decyzja podjęta na wstępnie prowadzonej działalności może rzutować na powodzenie całego przedsięwzięcia. Jakie formy opodatkowania są dostępne? I czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?
Jak złożyć korektę zeznania podatkowego? Czy zawsze można ją złożyć?
Polskie prawo podatkowe nie należy do najłatwiejszych. Oznacza to, że jeśli dokonujemy rozliczeń samodzielnie, może dojść do różnego rodzaju błędów. Pomyłki pojawiają się szczególnie często przy rocznych zeznaniach podatkowych. Na szczęście, możliwe jest złożenie korekty. Jak to zrobić? I czy ta opcja jest zawsze dostępna? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Jakie zadania i uprawnienia ma biegły rewident?
Ustawa o rachunkowości określa bardzo dokładnie, które jednostki prowadzące działalność gospodarczą podlegają obowiązkowemu badaniu sprawozdań finansowych. Niezależnie od zapisów ustawy, część przedsiębiorców decyduje się na dobrowolne przeprowadzenie audytu. Bez względu na to, czy badanie sprawozdania finansowego wynika z ustawy o rachunkowości, czy też jest niezależnym wyborem właściciela firmy, audyt przeprowadzany jest przez biegłego rewidenta.
Jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną?
Nie masz pewności, czy w prawidłowy sposób rozliczasz podatki? W takiej sytuacji pomocna może być podatkowa interpretacja indywidualna. Kto dokładnie może ją złożyć oraz w jaki sposób ją uzyskać?
Tarcza Antykryzysowa – co należy wiedzieć?
Pandemia koronawirusa spowodowała bardzo duże zmiany w gospodarce. W wyniku różnych obostrzeń nakładanych na przedsiębiorców oraz nakłaniania obywateli do pozostania w domach wiele firm bardzo mocno ucierpiało. Dlatego opracowano i wcielono w życie tarczę antykryzysową.
Jak dobrze rozliczyć VAT?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma plusami, które docenia coraz większy odsetek Polaków. Należy jednak pamiętać, że własna firma to nie tylko przywileje, ale także pewne obowiązki. Jednym z nich jest zdobycie przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu rachunkowości i księgowości oraz zamienianie teorii w praktykę, czyli dopełnianie wszystkich niezbędnych formalności. Podstawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest m.in. systematyczne rozliczanie VAT. Jednak co w ogóle oznacza ta nazwa? I jak sprawić, by wszystkie rozliczenia spełniały wymagania Urzędu Skarbowego? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Jak zoptymalizować zatrudnienie w firmie?
Optymalizację zatrudnienia kojarzymy przede wszystkim z kryzysem oraz koniecznością przeprowadzenia zwolnień. Nie do końca jest to zgodne z prawdą, bo optymalizacja zatrudnienia w firmie nie musi wiązać się tylko i wyłącznie z trudną sytuacją przedsiębiorstwa. Wyjaśniamy, dlaczego optymalizacja zatrudnienia jest niezbędną praktyką i na czym ona polega.
Jakie elementy musi zawierać świadectwo pracy?
Świadectwo pracy to ważne zaświadczenie, które otrzymuje pracownik pod koniec okresu, w którym świadczył stosunek pracy. Zasady wystawiania tego dokumentu reguluje Kodeks pracy. Świadectwo zawiera szereg informacji, które dzielą się na obligatoryjne i fakultatywne. Te pierwsze muszą znaleźć się w każdym świadectwie pracy wystawionym przez pracodawcę, z którym nastąpiło zakończenie okresu obowiązywania umowy o pracę na czas próbny, określony lub nieokreślony. Informacje fakultatywne mogą zostać umieszczone w świadectwie pracy na wyraźną prośbę pracownika. Świadectwo pracy nie może zawierać oceny pracy pracownika, bez względu na to, czy jest ona pozytywna, czy negatywna. Informacje zawarte w tym zaświadczeniu służą kolejnym pracodawcom oraz są wymagane do przedłożenia przy rejestrowaniu się w Urzędzie Pracy.
Co trzeba wiedzieć o amortyzacji środków trwałych?
Amortyzacja polega na rozliczaniu zużycia oraz wykorzystania trwałego majątku przedsiębiorstwa. Do tego majątku zalicza się m.in. nieruchomości, wykorzystywane do produkcji maszyny, a także środki transportu. Co jeszcze o amortyzacji środków trwałych powinien wiedzieć przedsiębiorca?