Jak wybrać formę opodatkowania dla nowej firmy?
Odprowadzanie podatków to jeden z największych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Decyzja podjęta na wstępnie prowadzonej działalności może rzutować na powodzenie całego przedsięwzięcia. Jakie formy opodatkowania są dostępne? I czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?
Wybór formy opodatkowania – co warto wiedzieć?
Cztery formy opodatkowania, które są dostępne przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej to:
- Zasady ogólne, czyli skala podatkowa. Jedna z najczęściej wybieranych opcji, dobra dla biznesów, których przychody nie przekraczają 120 tysięcy złotych. Przepisy przewidują dwie stawki: 17 i 32%.
- Podatek liniowy. Stawka podatku jest stała i wynosi 19% niezależnie od osiąganych przychodów.
- Podatek ryczałtowy: dzielony na dwie formy – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową (nie jest konieczne prowadzenie ksiąg przychodów).
Każda z form rozliczenia ma swoje wady i zalety. Podejmując decyzję, warto przeanalizować je głębiej.
Jaką formę opodatkowania wybrać przy zakładaniu działalności?
Odpowiedź na pytanie "Jaką formę opodatkowania wybrać?" brzmi różnie w zależności od rodzaju prowadzonego biznesu i aktualnej sytuacji. Pod uwagę należy wziąć kwestie takie jak planowane przychody, wysokość ponoszonych kosztów, rodzaj wykonywanej działalności (nie każda forma rozliczenia jest dostępna dla wybranych biznesów). Duże znaczenie ma również chęć korzystania z ulg, chęć rozliczania się razem ze współmałżonkiem, a także chęć wykorzystanie tzw. kwoty wolnej od podatku.
Należy pamiętać, że początkowa decyzja dotycząca formy opodatkowania rzutuje na dłuższy okres prowadzenia działalności. Wybrana opcja obowiązuje bowiem w całym roku podatkowym, a każda zmiana odbywa się na podstawie rygorystycznych przepisów prawnych.