Jakie elementy musi zawierać świadectwo pracy?
Świadectwo pracy to ważne zaświadczenie, które otrzymuje pracownik pod koniec okresu, w którym świadczył stosunek pracy. Zasady wystawiania tego dokumentu reguluje Kodeks pracy. Świadectwo zawiera szereg informacji, które dzielą się na obligatoryjne i fakultatywne. Te pierwsze muszą znaleźć się w każdym świadectwie pracy wystawionym przez pracodawcę, z którym nastąpiło zakończenie okresu obowiązywania umowy o pracę na czas próbny, określony lub nieokreślony. Informacje fakultatywne mogą zostać umieszczone w świadectwie pracy na wyraźną prośbę pracownika. Świadectwo pracy nie może zawierać oceny pracy pracownika, bez względu na to, czy jest ona pozytywna, czy negatywna. Informacje zawarte w tym zaświadczeniu służą kolejnym pracodawcom oraz są wymagane do przedłożenia przy rejestrowaniu się w Urzędzie Pracy.
Jakie informacje muszą znaleźć się na świadectwie pracy?
Świadectwo pracy wystawia dział kadr albo zewnętrzna firma zajmująca się obsługą kadrowo-płacową. Informacje, które muszą być zawarte w takim dokumencie określone w art. 97 Kodeksu Pracy, są następujące:
- staż pracy oraz wymiar godzin, w jakich pracownik odbywał stosunek pracy,
- podstawa prawna określająca przyczynę ustania stosunku pracy,
- wykorzystany urlop wychowawczy,
- wykorzystany okres urlopowy w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
- okres, w którym pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego i podstawa prawna jego udzielenia,
- czas, w którym pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- wykorzystane dni na opiekę nad dzieckiem do 14. r.ż.,
- wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy,
- okresy nieskładkowe, w okresie zatrudnienia, którego dotyczy dokument świadectwa pracy (odnośnie ustalania prawa do emerytury lub renty),
- okres pełnienia służby wojskowej lub jej form zastępczych.
Dodatkowo na świadectwie pracy znaleźć się mogą informacje umieszczone w nim na wyraźną prośbę pracownika:
- nabyte kwalifikacje,
- odbyte szkolenia,
- wysokość wynagrodzenia,
- zrealizowane samodzielnie zadania i projekty.
Co zrobić, gdy świadectwo pracy zawiera błędy?
W takim przypadku pracownik ma 7 dni, by wystąpić o sprostowanie. Pracodawca w terminie 7 dni od otrzymania prośby musi wystawić nowe świadectwo. W przypadku odmowy, pracownik może zwrócić się do sądu pracy i zażądać sprostowania na drodze sądowej. Po uprawomocnieniu się wyroku sądu w tej sprawie, pracodawca ma maksymalnie 3 dni na wydanie nowego świadectwa.