Tarcza Antykryzysowa – co należy wiedzieć?
Pandemia koronawirusa spowodowała bardzo duże zmiany w gospodarce. W wyniku różnych obostrzeń nakładanych na przedsiębiorców oraz nakłaniania obywateli do pozostania w domach wiele firm bardzo mocno ucierpiało. Dlatego opracowano i wcielono w życie tarczę antykryzysową.
Tarcza antykryzysowa
Tym, co miało ochronić polską gospodarkę oraz obywateli w czasie pandemii stał się projekt tarczy antykryzysowej oparty o pięć filarów, takich jak: inwestycje publiczne, ochrona zdrowia, finansowanie przedsiębiorców, wzmocnienie systemu finansowego i ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwo pracowników. Wielkość budżetu przeznaczonego w ramach wsparcia sięga ponad 312 miliardów złotych. Aby jednak przedsiębiorca mógł z tej pomocy skorzystać, konieczne jest właściwe złożenie wniosku. W tym celu można odwiedzić m.in. Biuro Rachunkowe Jacek Zembaty, aby sporządzić dokument we właściwy sposób. Co jednak należy wiedzieć na temat samej tarczy antykryzysowej?
Szczegóły tarczy
Poprawne złożenie wniosku na wsparcie w ramach rządowej tarczy antykryzysowej to jedna sprawa. Drugą jest to, w jaki sposób jest rozpatrywana i w jaki sposób działa. Nim z niej skorzystamy, powinniśmy wiedzieć, na czym ona polega. Z pewnością nie powinniśmy opierać się na medialnych zapewnieniach, ponieważ mogą zmylić. Dla przykładu warto sprawdzić konsekwencje niezmieszczenia się w terminie złożenia zeznania, ponieważ choć nie ma za nie kary w rozumieniu przestępstwa, to odsetki mogą być naliczane. Dodatkowo warto pamiętać, że nie można jednocześnie uzyskać zwolnienia ze składek ZUS i wsparcia finansowego na pensje pracowników. Oprócz tego należy spełnić szereg warunków, do których oceny bierze się nie wartość dochodu, a wysokość przychodu lub obrotu. Należy także pamiętać, że wszelkie dane podajemy w formie oświadczenia. Podajemy pewne wartości pod rygorem kary w razie złożenia fałszywych oświadczeń, w tym między innymi zwrotu uzyskanego wsparcia. Wszelkie deklaracje są weryfikowane pomiędzy stosownymi instytucjami, dlatego warto podejść do tematu rzetelnie i uczciwie.